Čo nás naučilo pätnásť rokov druhého piliera

Autor: Asociácia dôchodkových správcovských spoločností | 23.11.2020 o 10:00 | Karma článku: 2,05 | Prečítané:  501x

Ponaučením za uplynulé roky je trpké poznanie, že čím viac a častejšie štát zasahuje do druhého piliera, tým horšie výsledky pre sporiteľov.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločnostíAsociácia dôchodkových správcovských spoločností (adss.sk)

Dôchodkové systémy vo svete sa neustále vyvíjajú v reakcii na demografickú či makroekonomickú situáciu v danej krajine. Udržateľnosť, adekvátnosť či solidarita penzijného systému sú takmer všade centrom pozornosti a často aj agendou politikov.

Keďže neexistuje univerzálne riešenie, ktoré by vyhovovalo všetkým, každá krajina si musí svoje optimum nájsť sama. Pri tom hľadaní je však dovolené inšpirovať sa systémami, ktoré sú hodnotené ako tie lepšie v porovnaní s naším.

Dôchodkové systémy sú behom na dlhé trate, preto je dobré, ak sa zmeny radšej dvakrát merajú, kým sa pristúpi k strihaniu. Ak nás niečo posledné roky na Slovensku naučili, tak je to pravdivosť tohto tvrdenia. Zmeny šité horúcou ihlou nemali dlhú trvácnosť a penzijný systém skôr zhoršili ako zlepšili. A dosahy niektorých politických rozhodnutí pociťujú sporitelia dodnes.

V časoch silnejúcej diskusie o druhom pilieri a vlastne celom dôchodkovom systéme na Slovensku sme sa v Asociácii dôchodkových správcovských spoločností rozhodli vytvoriť miesto, kde budeme spoločne komunikovať naše názory a postoje k aktuálnemu dôchodkovému dianiu. Objem majetku, ktorý spravujeme, a dôvera sporiteľov nás zaväzujú k zodpovedným rozhodnutiam každý deň a aj s víziou ďalších rokov.

Opakovane zdôrazňujeme, že naším poslaním je profesionálna správa úspor, a preto považujeme za svoju povinnosť diskutovať o nastavení dôchodkového systému v prospech jeho dlhodobej udržateľnosti a výkonnosti kapitalizačného piliera.

Už teraz sa vzácne s autormi návrhu ústavného zákona zhodujeme v tom, že na zhodnotení úspor v druhom pilieri sa viac podieľajú politické zásahy ako premyslená investičná stratégia správcov.

Okrem členov asociácie bude táto platforma otvorená aj štátnej správe, odbornej či akademickej obci. Ide nám o poctivú diskusiu o dôchodkovom systéme. Verím, že naše ambície sa podarí naplniť.

Miroslav Kotov, predseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností

Miroslav KotovMiroslav Kotov

Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo robiť, ak sa covidom nakazíte po prvej dávke očkovania?

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

Avizoval bomby v nákupných centrách. Zbavili ho obvinenia

Anonym sa hlásil ako kastrát. Našli uňho aj detské porno.

Cynická obluda

Noví podporovatelia koalície

Ktohovie ako si chlapci náckovia vyrátali svoje odstavenie od vodcu, ale asi im to už začína dochádzať.


Už ste čítali?